8 lutego 2018

Najdziwniejsze i najbardziej oryginalne stacje benzynowe świata

image

O dziwnym kształcie, z ogromną liczbą dystrybutorów czy napędzane panelami słonecznymi… Na całym świecie znaleźć można wiele ciekawych stacji benzynowych, a o niektórych z nich chcemy wam opowiedzieć. Zacznijmy zatem.

Największa na świecie

Wyobrażacie sobie stację, gdzie klienci mogą zatankować swoje auto na jednym ze 120 stanowisk? Takim właśnie miejscem jest Buc-ee’s w New Braunfels, w Teksasie. To największa stacja paliwowa na świecie! Nic dziwnego, że dość szybko stała się swoistą ikoną Teksasu, odwiedzaną często z ciekawości. Ale nie tylko! Wielu kierowców uważa, że ceny na tej stacji są najlepsze w okolicy, a paliwo wysokiej jakości. W dodatku na tej stacji raczej nie utkwimy w kolejce do dystrybutora.

Napędzana panelami

W dzielnicy Yizhuang w Pekinie znajduje się stacja należąca do sieci PetroChina. Na pierwszy rzut oka może się wydawać zwykłą stacją, ale tuż obok niej znajdują się 804 panele słoneczne, które średnio produkują 375 kW energii elektrycznej na dobę. Dzięki temu wszystkie dystrybutory na stacji działają napędzane energią pozyskaną właśnie w taki sposób. Oszczędnie i ekologicznie.

We wnętrzu góry

A gdyby tak zrobić zakupy we wnętrzu góry? To możliwe, jeśli kiedyś droga zaprowadzi Cię do Hollow Mountain w Hanksville, w stanie Utah. Dystrybutory znajdują się klasyczne, na zewnątrz, natomiast cała stacja zlokalizowana została w wydrążonej skale. Brzmi niesamowicie i tak samo wygląda!

Kształt też się liczy!

Niektóre stacje benzynowe mogą się poszczycić dość nietypowym kształtem, tak jak – niestety, nieistniejąca już dziś, stacja obsługi Teapot Dome. Została ona zbudowana w 1922 r. w ramach przypomnienia o skandalu Teapot Dome, który wstrząsnął prezydenturą Warrena G. Hardinga i posłał sekretarza wewnętrznego Alberta Falla do więzienia za rolę w wynajmie rządowych rezerw ropy naftowej, między innymi w mieście Teapot Dome w Wyoming. Ta wyjątkowa budowla działała jako stacja paliw z pełnym zakresem usług przez kilka lat. W 2007 r została wykupiona przez miasto, wyremontowana i przeniesiona w inne miejsce.

Kolejna stacja, która już nie działa, ale z pewnością jest historyczną atrakcją to stacja Shell w kształcie muszli, zlokalizowana w Winston-Salem, w Północnej Karolinie. Została zbudowana w 1930 roku przez R.H. Burtona. Kształt, nawiązujący do nazwy stacji, miał przyciągać klientów.

Stacja benzynowa w kształcie samolotu? Czemu nie! Taka właśnie stacyjka została zbudowana w 1930 r. w Clinton Highway w Powell, w stanie Tennessee. Jej autorami byli bracia Elmer i Henry Nickle, którzy takim właśnie nietypowym kształtem budynku zachęcić do zakupów właśnie u nich. Obecnie stacja już nie działa, ale nadal znajduje się w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym.

Stacja na wodzie

A stacja, która pływa po wodzie? Takie miejsca także istnieją, na przykład na Amazonce, ale nie tylko. Są to obiekty, które całkowicie unoszą się na tafli rzek lub jezior i służą tankowaniu małych i średnich jednostek. To niesamowite udogodnienie dla żeglarzy i dla promów, kursujących po tych miejscach.

Nasza lista na pewno nie jest kompletna, ale mamy nadzieję, że chociaż trochę pozwoliła Wam zapomnieć o wizji stacji benzynowej jako nudnego budynku, który wszędzie wygląda tam samo.