14 maja 2018

Jak właściwie dbać o klimatyzację?

image

Klimatyzacja latem to prawdziwe wybawienie. Przyjemnie chłodzi i sprawia, że wysokie temperatury łatwiej przetrwać. A i zimą przydaje się do szybkiego odparowania szyb. Warto jednak odpowiednio o nią dbać, by właściwie spełniała swoją funkcję, a nie stała się siedliskiem grzybów i bakterii.

Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji obniża komfort jazdy. Grzyby i drobnoustroje, które mogą rozwijać się w układzie klimatyzacji mogą nawet doprowadzić o reakcji alergicznych u pasażerów. Jak temu zaradzić?

Dbaj o właściwą eksploatację

Przede wszystkim korzystaj z klimatyzacji we właściwy sposób. Kiedy samochód stoi na słońcu, a wewnątrz jest bardzo gorąco, przewietrz wnętrze zanim włączysz klimatyzację. Najpierw też pozwól jej podziałać w obiegu wewnętrznym, a dopiero kiedy temperatura się nieco obniży, otwórz nawiew powietrza z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze auta schłodzi się szybciej. Pamiętaj też, by zamykać wszystkie szyby w aucie, kiedy działa klimatyzacja.

Aby układ działał sprawnie i bezproblemowo, warto włączać klimatyzację co najmniej raz w tygodniu. Nawet jeśli za oknem panuje optymalna temperatura. Zimą jest to świetny sposób na bardzo szybkie odparowanie szyb i wielu kierowców z tego korzysta.

Dbaj też o regularne przeglądy oraz wymianę czynnika chłodzącego. Zazwyczaj uzupełnienia wymaga ok. 10% rocznie. Jeśli wiec widzisz, że ubywa go więcej, wybierz się do warsztatu i sprawdź szczelność układu klimatyzacji.

Dwa razy w roku dobrze jest tez wymienić filtr kabinowy (jeśli nie przejeżdżasz zbyt długich dystansów to może być to raz w roku), a raz na dwa-trzy lata zamontować nowy osuszacz, który nie pozwala na zbieranie się wilgoci we wnętrzu układu. Wilgoć nie tylko przyczynia się do szybszego rozwoju grzybów, bakterii i pleśni, ale może także spowodować rdzewienie elementów klimatyzacji.

Odgrzybianie i ozonowanie

Ale właściwa eksploatacja to za mało. Warto także odgrzybiać i odkażać układ klimatyzacji co najmniej raz w roku. Najlepiej to zrobić albo przed sezonem letnim, albo tuż po jego zakończeniu.

Jest wiele różnych metod odgrzybiania. W praktycznie każdym sklepie motoryzacyjnym i w wielu supermarketach dostępne są pianki i spraye służące do odgrzybiania klimatyzacji. Są one praktyczne, łatwe w stosowaniu, ale efekty nie są długotrwałe.

Kolejnym sposobem na zadbanie o stan układu klimatyzacji jest metoda chemiczna. Polega ona na użyciu tzw. „czajnika”, rozpylającego płyn dezynfekujący. Należy ją wykonać w sprawdzonym warsztacie.

Jednak ostatnio najbardziej popularna metoda odgrzybiania i dezynfekowania jest ozonowanie. Ozon to tzw. „aktywny tlen”, który ma bardzo silne właściwości odkażające (jest niemal 50 razy skuteczniejszy od chloru!). Dzięki temu, że jest to gaz, dociera w każdy zakamarek układu klimatyzacji oraz całego wnętrza auta. To oznacza, że w trakcie prawidłowo wykonywanego ozonowania, odkażaniu podlega także tapicerka i podsufitka.

Ozonowanie pozwala na całkowite pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, a nie tylko ich zamaskowanie. Dodatkowo, ozon niszczy wszystkie grzyby, roztocza, drobnoustroje i inne mikroorganizmy, jakie spotka na swojej drodze. Cały proces jest też całkowicie bezpieczny dla osób wrażliwych na środki chemiczne, a także dla alergików i astmatyków.

Efekt procesu ozonowania utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. Jest to także metoda bardzo ekologiczna, co powinno ucieszyć osoby przykładające szczególną wagę do dbania o środowisko.

Jeśli więc chcecie cieszyć się przyjemnie chłodnym powietrzem wydobywającym się z klimatyzacji, bez żadnych negatywnych skutków, stosujcie się do powyższych wskazówek.